طراحی لوگو

لوگو یا علامت تجاری گاهی نماد خوانده می شود که در اصل خود از نماد تصویری و یا از حروف ایجاد می شود . لوگو بازتابی از اندیشه انسان است .و دارای هویت بصری است . حقایق و وقایعی که بیان و توصیف کلامی آنها مشکل است با به تصویر در آمدنشان به شکل نماد امکان پذیر خواهد بود .در ابتدا بشر اولیه سعی داشت با حکاکی و ایجاد نقش بر دیوار غارها ، افکار و امیال خود را با تصویر و علایم ساده بیان کند . حاصل این عمل ، انتقال پیام بصری و ارتباط تصویری بود . تا قبل از آن ارتباط و انتقال پیام یا از طریق اصوات ( بیان ) و یا از طریق حرکات دست میسر می شد که در آن زمان هیچ یک قابل ثبت نبود . شاید بتوان گفت ثبت اندیشه با ثبت تصویر ، قابلیت پیدا کرد .

لوگو یا علامت تجاری چیست؟

در طول تاریخ نمادها در خلق آثار مختلف هنری مورد استفاده قرار گرفته است و هرکدام از آنها وظیفه ای را برای انتقال پیام برعهده داشته است . در جوامع قرون وسطی نماد و علایم کاربرد دیگری نیز پیدا کرد بازرگانان و صنعتگران برای مشخص کردن و متمایز کردن کالاها و محصولات خود از علایم و نمادهای خاص استفاده می کردند .

در اواخر سده ۱۹ میلادی چاپگران نمادها را از حرف و نشانه که معرف حرفه آنان بود بر روی تمامی چاپ نقش های خود چاپ می کردند. گاوچرانان امریکایی نیز در سده ۲۰ برای مشخص کردن مالکیت دام های خود علائم شناسایی یا داغ نشانه هایی انحصاری داشتند .

امروزه دیگر لوگو (نماد) تنها ثبت اندیشه از طریق تصویر نیست بلکه می تواند به عنوان نشان و علامت محصول یک کارخانه ، فعالیت یک گروه و یا خدمات مختلف در جوامع بشری باشد.

لوگو یا علامت تجاری چیست؟

در طراحی گرافیکی به اینگونه نمادها ( لوگو ) گفته می شود اما عموم مردم کلمه لوگو را کمتر میشناسند و از کلمه آرم که یک کلمه فرانسوی است استفاده می کنند.

لوگو اطلاعاتی را در یک بیان بصری واحد انتقال می دهد و باید مروج هویت بصری یک محصول در میان محصولات مشابه باشد . چنانکه در فعالیت های همسان هویت بصری آن به آسانی و به سرعت قابل تشخیص باشد . لوگو یا نشانه یک شکل و تصویری است که از شروع فعالیت و تولد یک سازمان در خدمت آن قرار گرفته که همواره معرف شخصیت اجتماعی و فرهنگی صاحب خود است و در تبلیغات و بازاریابی نیز موثر خواهد بود.

لوگو یا نشانه در قانون ثبت با عنوان « علامت تجاری » آمده است.

علامت تجاری (TRADE MARK )

نشانی است که قادر است کالاهای تولید یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ها با اشخاص متمایز نماید .

در تعریف لوگو ( علامت تجاری ) انحصاری بودن آن در ایجاد تمایز و تشخیص کالاها و خدمات معنا میابد . بدین صورت که یک لوگو موفق وقتی در ذهن مخاطب می ماند که منحصر به فرد باشد . واین نیز در گرو حمایت قانونی از لوگو ( علامت تجاری ) می باشد . البته می توان گفت طراحی لوگو اولین و مهمترین قدم برای حمایت خود لوگو است.

حمایت از علامت تجاری در ایران

داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد . ثبت یک علامت تجاری اجباری نیست اما ثبت حمایت انرا تامین خواهد کرد . حمایت از علامت تجاری در ایران ، از طریق ثبت امکان پذیر است . ثبت علامت تجاری یا لوگو با ثبت نام تجاری متفاوت است و درقانون هر کدام تعریفی مجزا دارد.

لوگو یا علامت تجاری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *